101 Володимирець

Правила поводження з піротехнічними виробами

Все менше часу залишається до настання Новорічних свят, які вже традиційно, не проходять без використання піротехнічних виробів. І не тільки діти, а й дорослі навіть не уявляють це свято без запаленого у руках бенгальського вогника чи гучної петарди. Нажаль святковий настрій може зіпсувати маленький неконтрольований вогник, який вирветься із рук безпечного господаря. Необережність під час використання піротехнічних виробів часто закінчується пожежею і навіть травмуванням людей. Є безліч випадків, коли петарда чи «ракета» підривалася у руках дитини наносячи їй тяжкі тілесні пошкодження. Тож для працівників Служби порятунку досить важливим питанням залишається проведення роз’яснювальної роботи з населенням щодо дотримання правил безпеки при користуванні піротехнічними виробами.

ccccdb5a0d1e8b258459eeb7d051e531 XLЗвертаємося з проханням до всіх громадян під час придбання піротехнічних виробів особливу увагу звертати на сертифікат товару. Кожен виріб повинен пройти ряд випробувань, і тільки після їх проходження видається сертифікат. Зацікавлені особи можуть ознайомитися з документацією на побутові піротехнічні вироби в органі сертифікації, а також у виробників даної продукції. Крім того, на продукції повинна бути інструкція по використанню на державній мові, умови зберігання та утилізації, а також вказані небезпечні зони для її використання. Якщо немає інформації щодо використання - то виріб є не сертифікованим, тому користуватися ним небезпечно. Перевірте термін зберігання виробу, його встановлює сам виробник, і ніхто не має права цей термін продовжити. Сьогодні торгівля пропонує широкий вибір різноманітної піротехніки, в основному китайського, корейського і, частково, вітчизняного виробництва. Вибираючи товар, необхідно звернути увагу на її зовнішній вигляд - чи немає пошкоджень корпусу. Перед використанням обов’язково уважно прочитайте інструкцію та виберіть місце для феєрверку. Потрібно щоб це була відкрита територія, подалі від дерев, будівель та вибухо - пожежонебезпечних об’єктів.

Також існують певні загальні правила безпеки, яких обов’язково необхідно дотримуватися.

Забороняється:

- носити піротехнічні іграшки в кишенях;

- спалювати їх у багатті;

- розбирати вироби чи піддавати їх механічним впливам;

- працювати з піротехнічними виробами у нетверезому стані;

- палити працюючи з піротехнікою;

- користуватися відкритим вогнем у приміщенні, де зберігаються піротехнічні вироби;

- розташовувати піротехнічні вироби біля електричних та опалювальних приладів;

- залишати піротехніку без нагляду або доручати нагляд за нею дітям; - допускати ігри дітей з піротехнічними виробами.

Нажаль не всі знають, що температура бенгальського вогню сягає 1100 градусів за Цельсієм, його іскри на відстані півметра охолоджуються лише на 60 градусів. Викид полум'я хлопавки досягає декілька десятків сантиметрів. Тепер уявімо ці іграшки в руках легковажних дітей. Їх забави загрожують не тільки пожежами. Частіше вони породжують непоправні трагічні наслідки. Наведемо типовий приклад пожежі, що сталася внаслідок необачного використання піротехніки. Напередодні Нового року, виконавши домашні завдання, учень занудьгував, подивився телевізор та вирішив урізноманітнити своє дозвілля. Хлопчик взяв декілька бенгальських вогнів та зручно влаштувавшись на дивані, почав їх підпалювати. Коли нагріті стрижні почали пекти пальці, хлопчик кинув їх на диван, а сам побіг до ванної кімнати - остудити під холодною водою місце опіку. Через кілька хвилин почувся тріск. В кімнаті палав вогонь. Пожежа швидко знищила практично все роками надбане майно батьків…

У разі порушення вимог цих правил громадяни несуть таку адміністративну відповідальність:

– продавці – за статтею 195-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), а саме: порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів тягне за собою накладення штрафу від тридцяти п’яти до шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 510 до 1020 грн.) з конфіскацією піротехнічних засобів. При повторному правопорушенні протягом року – від шістдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 1020 до 1700 грн.).

– громадяни-споживачі – за статтею 182 КУпАП, а саме: порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях – тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 85 до 255 грн.); повторні такі ж правопорушення протягом року тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятнадцяти до тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 255 до 510 грн.) із конфіскацією піротехнічних засобів.

В тому ж разі, коли недбале ставлення з піротехнікою призвело до пожежі із матеріальними втратами та людськими жертвами винні несуть і кримінальну відповідальність згідно чинного законодавства.

Отже, підводячи підсумки ми бачимо, що основні правила пожежної безпеки прості і не потребують великих матеріальних затрат, а їх безвідповідальне порушення може нести й адміністративну чи кримінальну відповідальність. Треба буде тільки уважно вивчити дані правила, адже знання та виконання цих правил є запорукою безпеки вашого життя та життя ваших дітей, а також отримання справжнього задоволення від свята, яке принесе благополуччя та радість до вашої оселі.