101 Володимирець

  • Головна
  • Новини
  • Рятувальне полотно для евакуації людей при пожежі. Історія винаходу та використання

Рятувальне полотно для евакуації людей при пожежі. Історія винаходу та використання

В часи, коли пожежні автодрабини ще не набули широкого поширення, ті, хто опинявся в пастці на верхніх поверхах палаючих будинків, стикалися з непростим вибором: стрибнути або згоріти. Рятувальна сітка (або натяжне рятувальне полотно) була одним з пристосувань, за допомогою яких люди отримували шанс вижити стрибнувши з вікна....

Здатність будувати високі будівлі і отримувати з цього великі прибутки далеко випередила здатність робити їх безпечними. Пожежі із смертельними випадками були щоденною рутиною. Політики і журналісти боролися за прийняття більш жорстких законів і впровадження кращого протипожежного устаткування, проте пройшли десятиліття, перш ніж почали проявлятися позитивні зміни.

У той же час, винахідники пропонували швидкі рішення, засновані на практичних міркуваннях, якщо все інше не допоможе, ви завжди можете стрибнути з вікна. Люди намагалися удосконалити рятувальні пристрої з часів пожежі в першому багатоповерховому будинку, є свідчення порятунку людей за допомогою килимів, брезенту і навіть дощових плащів.

Пропонувалася велика кількість хитромудрих пристосувань, деякі з яких були досить дивні, як, наприклад, прилад конструйований з двох гігантських матраців.

1

Одне з небагатьох пристроїв, яке почало широко використовуватися, називалося «Рятувальна сітка Браудера», названа за прізвищем винахідника, який запатентував її в 1887 році. Пристрій мав класичну конструкцію, що складалася з жорсткої рами круглої форми і прошитого матеріалу, прикріпленого до рами через пружини. Все це нагадувало батут або сучасну «розкладачку».

Пожежні розгортали цю сітку, ставили навкруги неї (від 10 до 16 рятувальників), тримали її на рівні плечей під місцем передбачуваного стрибка жертви пожежі та сподівалися на краще.

Добре те, що, згідно зі статтями із старих газет, рятувальні сітки часто спрацьовували. Але і не в меншій кількості випадків вони не допомагали - смерть і поранення при їх застосуванні були звичайною справою. Безпечною межею висоти для них був шостий поверх. На початку 20 століття пожежні часто тренувалися, стрибаючи в рятувальні полотна з такої висоти. Виживання при стрибку з більшої висоти було під питанням.

2

Під час пожежі в Чикаго в 1930 році три людини стрибнуло з 8 поверху в рятувальну сітку: двоє відбулися невеликими пораненнями, а третій вилетів, як з батуту і розбив голову. У Лос-Анджелесі один нерозважливий пожежний протестував рятувальне полотно стрибнувши з 10 поверху і не отримав ні подряпини.

Але це була рідкість. Під час сумнозвісної пожежі на фабриці одягу Triangle в 1911 році, вогонь охопив три верхніх поверхи 10-поверхового будинку в нижньому Манхеттені. Багато наляканих працівників фабрики, в основному молоді жінки, стрибали з вікон. Деякі розбилися об тротуар ще до того, як прибули пожежні з рятувальними полотнами.

Дві жінки загинули, стрибнувши разом і порвавши полотно, слідом за ними стрибнула третя, також не уникнувши сумної долі. Інша працівниця фабрики приземлилася благополучно, проте пізніше померла від отриманих ушкоджень внутрішніх органів.

В обстановці жаху, свідки пожежі розгорнули брезент, намагаючись врятувати хоч когось, однак перше ж падаюче тіло вирвало брезент у них з рук. Трупи буквально засіяли підніжжя будівлі, і, незабаром, рятувальні полотна були відкинуті, як непотрібні. Всього в цій пожежі загинули 146 людей.

Стрибки з меншої висоти були не набагато безпечніші. Під час стрибка людина могла за щось зачепитися, приземлитися на пожежного або взагалі промахнутися мимо натягнутого полотна. У 1910 році, під час пожежі в всього лише у 4-х поверховій будівлі фабрики, чотири жінки зробили фатальну помилку, стрибнувши вниз, обійнявшись разом. Вони прорвали полотно і загинули.

Незважаючи на всі недоліки, рятувальне полотно залишалося стандартним інструментом в оснащенні пожежних протягом багатьох років. Настільки довго, що в 1960 році журнал Boston Globesaw надрукував інструкцію щодо безпечних стрибків у рятувальні полотна на цілу сторінку. Стрибати було необхідно в «сидячому» положенні, з витягнутими вперед кінцівками, намагаючись приземлитися на зад, або трохи на спину.

Протягом 1970-х років рятувальні полотна поступово почали виходити з використання. 30-метрові пожежні автодрабини дозволили зробити порятунок людей менш ризикованим. В останній раз використання натяжних рятувальних полотен згадувалося в 1983 році. У сучасних посібниках з пожежного справі вони не розглядаються.

І все ж не зважаючи на прогрес, основна проблема залишається невирішеною. Незважаючи на еволюцію в техніці, люди все одно іноді потрапляють у вогняну пастку у висотних будівлях, згадайте хоча б відчайдухів, які стрибали з вікон веж-близнюків у Нью-Йорку в 2001 році або пожежу в Ощадбанку у Владивостоці.

Для статті використано матеріали з сайту http://otipb.at.ua/