101 Володимирець

За спалювання стерні – кримінальна відповідальність

Випадки пожеж від спалювання сухої трави та стерні стають все більш частішими. Цьому сприяє і суха погода. Спалювання стерні та залишків соломи веде не лише до забруднення повітря продуктами горіння, а й до вигорання прилеглих лісосмуг, лісів, унікальної заповідної рослинності, завдає значної шкоди мікрофлорі ґрунту та призводить до підвищення в ньому вмісту забруднюючих речовин.

Місцями несанкціоноване спалювання сухої рослинності веде до загибелі ще незібраного врожаю. Під час таких пожеж можуть також постраждати люди.

Через поля часто проходять високовольтні лінії електропередач, як відомо дим та вогонь є напівпровідниками і можуть призвести до їх коротких змикань та вимкнення енергосистем, завдаючи державі значні матеріальні збитки, без електропостачання залишаються цілі населені пункти.

В останні роки в районі та і, в цілому, в державі випалювання стерні значно почастішали та набули загальнонаціональної біди. Багато господарів вдаються до найбільш дешевого способу очищення поля після жнив через нестачу технічних та фінансових засобів.

Деякі аграрії помилково вважають, що спалювання стерні або соломи сприяє насиченню та удобренню ґрунту золою. Насправді спалювання рослинних решток не дає нічого нового, мінеральні поживні речовини, котрі знаходяться у золі все одно потрапили б до ґрунту при розкладанні органіки.

Крім того, не можна забувати й про те, що нещадне полум’я, особливо при сильному вітрі, швидко розповсюджується з одного поля на інше, а приборкати таку пожежу дуже складно. Нерідко ліквідовувати такі масштабні пожежі доводиться силами численних загонів рятувальних підрозділів.

Гасіння таких пожеж пов’язано з подоланням великих труднощів, затратою значних матеріальних засобів і людських ресурсів. Вогонь на відкритій території в безвітряну погоду може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х км за годину, а у вітряну – до 30 км; висота полум’я досягає 2-х метрів.

Найбільш загрозливою є пожежа, яка розповсюджується при сильному вітрі з різкими змінами напрямку та швидкості. Як правило, територія таких пожеж протягом 15-30 хвилин збільшується в 2-3 рази. Зупинити таку пожежу дуже складно. Значно більшу небезпеку становить перекидання вогню на торфополя та лісову місцевість. Так, статистика Служби порятунку “містить в пам’яті” пожежі, коли для їх гасіння доводилось залучати не тільки пожежно-рятувальну службу регіону, але й техніку із сусідніх областей. Деякі пожежі доводилось гасити від 3-х до 15-ти діб.

Що необхідно зробити, у разі виявлення загоряння? Виявивши осередок пожежі, необхідно вжити заходів до його негайної ліквідації, якщо ви бачите, що в змозі впоратися з вогнем не піддавши небезпеці своє життя. Якщо ви маєте гасити палаючу траву або стерню, то робити це потрібно за допомогою води або збивати вогонь зламаними гілками.

Якщо відчуваєте, що самостійно не справляєтеся, повідомте про те, що трапилося по телефону 101. У літні місяці, як правило, відбуваються наймаштабніші пожежі. У таку спеку досить найменшої іскорки для великої пожежі.

Володимирецький районний сектор Головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій закликає всіх мешканців краю, а також керівників підприємств і організацій посилити контроль за протипожежним режимом. Для запобігання пожеж від палаючої трави або стерні слід завчасно провести роботи по створенню протипожежних смуг, очищення території від сухої трави і горючого сміття.

Категорично забороняється спалювати траву і розводити багаття поблизу полів, лісів і житлових масивів, це тягне за собою адміністративну відповідальність, яка в разі заподіяння великого збитку може перерости до кримінальної.

Згідно статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за випалювання стерні чи іншої рослинності, передбачається штраф на громадян від десяти до двадцяти (170-340грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти (850-1190грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів.

За такі дії передбачена і кримінальна відповідальність згідно статті 245 Кримінального Кодексу України, а саме: штрафні санкції встановлені в розмірі від 5100 до 8500 гривень, або ж позбавлення (чи обмеження) волі на строк від двох до п'яти років (частина 1 ст. 245 КК України). Якщо ж такі дії призвели до загибелі людей або масової загибелі тварин, або інших тяжких наслідків, то винним особам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років (ч. 2 ст. 245 КК України).

Не забувайте про правила пожежної безпеки. Попередити вогонь простіше, аніж приборкати велику територію, охоплену червоною стихією. Вогонь і все, що з ним пов’язане, при невмілому, недбалому поводженні з ним може завдати великого лиха, призвести до загибелі людей, значних матеріальних збитків, взагалі до катастрофи. Тому, головне, дотримуватись правил безпеки. Давайте пам’ятати, що природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї !!!

А.Муравинець

Начальник Володимирецького РС ГУ ДСНС України у Рівненській області

suha trava