101 Володимирець

  • Головна
  • Новини
  • Створення місцевої пожежної охорони – потреба сьогодення

Створення місцевої пожежної охорони – потреба сьогодення

Вкрай рідко випадають такі дні, коли немає пожеж. Зазвичай трапляється навпаки: у полум’ї горять хати, квартири, господарські будови, лісові та торф’яні масиви, лани дозрілого урожаю, гинуть люди… Як свідчить статистика, більше половини пожеж виникають у сільській місцевості.

Територія Володимирецького району становить 194,1 тис. га, на якій розміщено 67 населених пунктів з чисельністю населення 64,1 тис. чол. На варті вогняної стихії в районі знаходиться два пожежно-рятувальні підрозділи, які дислокуються в селищах Володимирець та Рафалівка, а також п’ять підрозділів місцевої пожежної охорони в Кідрівській, Мульчицькій, Городецькій, Великоцепцевицькій та Більськовільській сільських Радах.

Слід зазначити, що на Володимирець та Рафалівку, де знаходяться державні пожежно-рятувальні підрозділи, припадає лише 15 % пожеж, на які в основному вдається вчасно реагувати та, відповідно, рятувати роками нажите майно громадян. Це пояснюється незначним часом витраченим на прибуття до місця події.

Мешканці ж сільських населених пунктів, віддалені від селищ, де є професійні вогнеборці, подекуди навіть на десятки кілометрів, та у випадку виникнення пожежі стають заручниками часу, який витрачають пожежні автоцистерни на прибуття до місця призначення.

В сільській місцевості нашого району, завдяки як владі, так і небайдужому населенню діють, створені в попередні роки, як зазначалося вище, п’ять підрозділів місцевої пожежної охорони. І зусилля на їх створення не минули марно - в селах з’явилася сила, яка здатна оперативно протистояти вогню.

З початком реформи в Державній службі України з надзвичайних ситуацій та відповідно до «Стратегії реформування системи ДСНС», схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 р. № 61-р, у 2017 році передбачається покладення на органи місцевого самоврядування повноважень із забезпечення пожежної безпеки населених пунктів і територій. А це, відповідно, робота із створення та функціонування місцевої та добровільної пожежної охорони в сільській місцевості, враховуючи досвід країн - членів Європейського Союзу.

Проте деякі громади не чекаючи проведення реформ, проявляють свідомість та розуміють, що потреба в захисті свого житла від пожеж є постійною та нагальною. Для прикладу, в Балаховицькій сільській Раді за ініціативи голови Вадима Васильовича Давидюка, громадою були зібрані кошти та придбано мотопомпу і причіпну бочку для води. А місцевий житель, учасник бойових дій в зоні АТО, Леонід Миколайович Юсько погодився в разі потреби та виникненні пожежі на території населених пунктів Балаховицької сільської Ради надавати свій особистий трактор.

DSCN1005

Відтак зараз на подвір’ї в Леоніда Юська завжди напоготові стоїть бочка з водою та мотопомпою, щоб в разі потреби, трактором можна було її оперативно доставити до місця пожежі. На щастя виїжджати йому ще не доводилося, проте в разі біди її можна оперативно довезти та приступити до гасіння не чекаючи професійних пожежників з Рафалівки. Адже рятувальникам в разі виклику на пожежу доводиться долати відстань у 6-8 км. до населених пунктів Балаховицької сільської Ради, а місцеві «пожежники» до їх приїзду зможуть стримувати вогонь, відтак збитки від пожежі будуть менші. Наразі ще в плані є облаштування пожежного депо в будівлі колишнього колгоспу, а також робота щодо офіційного оформлення добровільної пожежної команди на території сільської Ради.

Для інших громад району це потрібно бути прикладом. Адже за наявності в селі своїх «місцевих» пожежників, можна бути впевненим, що в разі біди є кому оперативно прийти на допомогу. Такі місцеві пожежні команди зможуть як самостійно ліквідовувати пожежі, так і стримувати вогонь до приїзду професійних рятувальників.

Тому, враховуючи це, роботу зі створення МПК в районі потрібно продовжувати, адже це забезпечує оперативне і швидке реагування і на ліквідацію пожеж, і на інші надзвичайні ситуації, які можуть виникнути на території того, чи іншого сільського населеного пункту. А це, без перебільшення, десятки тисяч гривень врятованого, роками нажитого майна громадян, їх господарств та домівок, а можливо навіть врятовані людські життя. І лише спільними зусиллями влади та громади можна вирішити цю проблему.

Начальник Володимирецького РС ГУ ДСНС України у Рівненській області

А.Муравинець