101 Володимирець

  • Головна
  • Новини
  • 26 квітня – річниця аварії на ЧАЕС – найбільшої техногенної катастрофи в історії людства

26 квітня – річниця аварії на ЧАЕС – найбільшої техногенної катастрофи в історії людства

Багато випало на долю багатостраждального українського народу трагічних, скорботних дат, пам’ять про які до глибини душі пронизує серце сльозами… До однієї з них належить 26 квітня 1986 року… Дня, коли на Чорнобильській атомній електростанції сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа планетарного масштабу.

1Катастрофа, що скалічила життя й долі багатьох мільйонів людей і стала страшною пересторогою для усіх жителів Землі. Катастрофа, що вплинула на свідомість людей всієї Земної кулі сильніше, ніж руйнівні землетруси, епідемії, репресії, голодомори, табори ГУЛАГу, Бухенвальду, вибухи в Хіросімі та Нагасакі.

У грудні 2003 року Генеральна асамблея ООН вітала рішення Ради глав держав СНД щодо проголошення 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф і закликала всі держави – члени ООН щороку вшановувати пам’ять про цю трагедію.

Людство вперше в таких великих масштабах зіткнулось з таким невідомим досі страшним явищем, як радіація. Явищем, що не має ні запаху, ні кольору, ні кордонів розповсюдження.

Наслідки трагедії на Чорнобильській АЕС величезні: постраждало 3,2 млн. чоловік, серед них – понад 1 мільйон дітей; небезпечні дози опромінення отримали більше мільйона громадян України, радіаційного ураження зазнала 1/12 частина території всієї України, із 76 забруднених населених пунктів евакуйовано близько 90 тисяч людей. До зони обов’язкового відселення потрапили 92 населених пункти. Від радіації постраждали не тільки мешканці України, Білорусі, Росії, радіаційні дощі пройшли країнами Прибалтики, Фінляндії, Швеції, Німеччини.

5Загалом, у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи брало участь близько 800 тисяч чоловік. А найпершими, хто мужньо, героїчно вступив у двобій з ненаситним ядерним жерлом реактора, були пожежники… Це вони в умовах смертельної, непомітної, але разючої радіації встали на захист своєї Вітчизни від смертоносного атому. Це вони врятували не тільки Україну, але й усю Європу від загрози жахливого ядерного лиха.

4Приклад безмежної мужності, героїзму, відданості виконання до кінця службового обов’язку показали вогнеборці під час гасіння пожежі на 4-му енергоболоці Чорнобильської АЕС. У ту рокову, “пекельну ніч” – 26 квітня 1986 року, 28 бійців-пожежників першими стали наперекір атомній біді, побувавши у самому епіцентрі ядерної катастрофи. Це вони, не шкодуючи свого життя, здоров’я, не побоявшись невидимої, але разючої радіації першими стали наперекір атомній біді. Загалом, через “пекло Чорнобиля” пройшли 6217 вогнеборців з усієї України. З них 83 з Рівненщини.

Під час “чорнобильської вахти” вогнеборці Рівненщини і в їхньому числі і Володимирецького району цілодобово забезпечували пожежну безпеку на станції - виконували роботи по запобіганню та гасінню виникаючих пожеж, виконували відновлювальні роботи по своєчасному запуску 2 і 3-го енергоблоків, об’єкта “Укриття”, дезактивації будинків міст Чорнобиля, Прип’яті та інших населених пунктів. Краяни можуть по праву пишатися ними!

На превеликий жаль, з кожним роком все менше і менше стає учасників тих трагічних подій. За тридцять один рік, що минув від дня цієї трагедії, смертельно небезпечна радіація забрала тисячі життів, призвела до втрати здоров’я сотень тисяч ліквідаторів.

Схилімо свої голови перед тими, кого немає в живих! Вічна пам’ять тим, хто віддав своє життя заради майбутніх поколінь! Низький Вам уклін - ліквідатори Чорнобильської трагедії!

Начальник Володимирецького РС ГУ ДСНС України у Рівненській області

А.Муравинець