101 Володимирець

Пам’ятка населенню: допомога при опіках

Під час пожежі людина може отримати термічні опіки, спричинені контактом із полум’ям, розжареними предметами або рідинами, що горять. Вогонь здатний уразити відкриті ділянки тіла, зокрема обличчя та руки. Найбільш небезпечні опіки з’являються від палаючого одягу, який складно загасити або скинути.

Опіки – це ушкодження, які викликані дією високої температури (полум’я, пара, окріп) або їдких хімічних сполук

Розпізнають опіки наступних ступенів:

І ступінь

На місці опіку є почервоніння і відчувається біль І ступінь – на місці опіку є почервоніння і відчувається біль

ІІ ступінь

На місці опіку з’явилися пухирі ІІ ступінь - на місці опіку з’явилися пухирі

ІІІ ступінь

Омертвіння всіх шарів шкіри Восьмиденний опік третього ступеня, спричинений глушником мотоцикла.

IV ступінь

Уражена не тільки шкіра, а і тканини: сухожилля, м’язи, кістки Опік 4-го ступеня

При значних опіках підвищується температура тіла, хворого морозить, нудить, з'являється головний біль, запаморочення. Опіки, що охоплюють третину поверхні шкіри, часто спричинюють загибель потерпілих.

Надання першої медичної допомоги полягає, передусім, у гасінні одягу на потерпілому (облити водою, а якщо її немає, накинути на потерпілого, ковдру, піджак або пальто, щоб припинити доступ кисню). Потім частину тіла, яка має опіки, звільнити від одягу. Якщо потрібно, одяг розрізають, частини одягу, які пристали до тіла, не зривають, а обрізають навколо і залишають на місці. Зрізати і розривати пухирі не можна. При значних опіках після зняття одягу потерпілого краще всього загорнути в чисте простирадло, прийняти міри проти шоку і направити в лікувальний заклад.

При опіках окремих частин тіла шкіру навколо опіку необхідно протерти спиртом, одеколоном, водою, а на місце опіку накласти суху стерильну пов’язку. Змащувати поверхню опіку жиром або будь-яким кремом не потрібно.

При невеликих опіках І ступеня на почервонілу шкіру необхідно накласти марлеву салфетку, змочену спиртом. Спочатку печіння і болісність трохи підвищаться, але невдовзі біль стихне, а почервоніння зменшиться.

При опіках ІІ, а тим паче ІІІ-ІV ступеня, потерпілого, після надання йому першої допомоги, необхідно терміново переправити у лікувальний заклад.

Перша допомога при опіках:
  • Постраждалого посадити або положити
  • Обливати місця опіків великою кількістю води (15 хв. і більше), разом з тим бути обережним, щоб уникнути переохолодження, особливо взимку
  • Знімати предмети одягу, які згоріли або ще тліють, можна лише в тому випадку, якщо вони не прилипли до уражених місць постраждалого
  • Всі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу (простирадло, наволочка)
  • Не чіпати нічого, що прилипло до місця опіку
  • Не змащувати опіки ніякими кремами, лосьйонами, оліями або маслами!
  • Не проколювати пухирі!

 

При значних опіках часто розвивається шок. У цьому випадку обов’язково проводяться протишокові заходи. Потім для боротьби з інфекціями застосовують антибіотики. Усім потерпілим необхідно у великій кількості давати пити – по 4-5 літрів у перші дві доби. Для цього застосовують підсолену воду (0,5-1 чайної ложки солі і стільки ж харчової соди на 1 л води), дають її теплою або гарячою невеликими порціями.

Володимирецький РС ГУ ДСНС України у Рівненській області


 

Tags: новини, урок безпеки