101 Володимирець

Як себе поводити в разі радіаційної небезпеки?

Місяць тому у Рівненській області відбулися командно-штабні навчання з органами управління та силами цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту. Вони проходили в період з 31 жовтня по 4 листопада 2016 року.

Державною службою України з надзвичайних ситуацій перевірялася готовність органів управління та силами цивільного захисту Рівненщини до реагування на надзвичайні ситуації, що викликані різким погіршенням погодних умов, або техногенними факторами, аваріями на найбільш потенційно-небезпечних об’єктах. Зокрема дані навчання проходили і на ВП «Рівненська АЕС».

До даних навчань залучався особовий склад та техніка пожежно-рятувальних підрозділів, правоохоронців, медиків, аварійних бригад енергетиків, газовиків, облавтодору, облводоканалу та інших комунальних служб, аварійно-рятувальних служб та персоналу визначених підприємств. Готувалися всі служби області, в тому числі підготовка проходила і у Володимирецькому районі. В ході перевірки спеціальною комісією було складено довідку, де зазначалися і виявлені недоліки і позитивні аспекти.

Все пройшло ніби то й на достатньому рівні і після даних навчань вже пройшло більше місяця часу. Проте задумайтесь, чи знаєте особисто Ви, що робити, якщо в районі оголошено евакуацію, чи знаєте Ви, як себе поводити в разі радіаційної небезпеки, чи хоча б знаєте, що означає гучний гул сирени, який іноді чути у Володимирці та околицях.

Так, звісно, дехто думає, що перевірка, яка пройшла в області його не стосується, а знання, як поводити себе, наприклад, в разі аварії на АЕС навряд чи йому знадобиться, адже живемо ми у 21 столітті, і вірогідність повторення Чорнобильської катастрофи мізерна. Така безпечність, як показує історія невиправдана і доречним в такому разі буде народне прислів’я: «Поінформований – значить озброєний». Адже часто знання, як діяти в тій чи іншій надзвичайній ситуації зберігає здоров’я, чи навіть рятує життя.

У зв’язку з цим просимо Вас ознайомитися із інформаційними матеріалами, наведеними нижче. Адже слід зазначити, що територія Володимирецького району майже вся перебуває в 30-кілометровій зоні Рівненської АЕС, і ми повинні усвідомлювати , що несе в собі загроза техногенної катастрофи.

 Опопвіщення при надзвичайних ситуаціях

Дії населення і правила поведінки при аваріях на атомних енергетичних установках

Виникнення аварій (катастроф) на атомних енергетичних установках може привести до радіоактивного зараження повітря і довкілля, що являє собою серйозну небезпеку для населення усієї України.

Радіаційними небезпечними об’єктами для населення України є: атомні електростанції,  об’єкти господарської діяльності, які використовують у виробничій та іншій діяльності прилади та устаткування на основі радіоізотопів.

Оповіщення про аварію (катастрофу) на радіаційному небезпечному об’єкті проводить управління з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення області (Державна служба України з надзвичайних ситуацій).

З цією метою по обласній (міських і районних) радіо-трансляційній мережі буде передано спеціальне повідомлення. Дублювання повідомлення буде здійснюватися за допомогою радіо, телебачення і рухомих звукомовних установок, а також працівниками суб’єктів господарювання і житлових експлуатаційних контор (домоуправлінь).

Дії населення при оповіщенні про радіоактивне зараження навколишнього середовища

Отримавши повідомлення про небезпеку радіоактивного зараження, негайно надіньте протигаз або респіратор, а при їх відсутності, ватно-марлеву пов’язку, дітей до півтора року помістіть у камери захисні дитячі та йдіть в захисну споруду.

Якщо захисна споруда далеко і у вас нема протигазу (камери захисної дитячої для дитини), залишайтесь в приміщені. Включіть радіоточку (радіоприймач, телевізор) для прослуховування інформаційних повідомлень управління (відділу) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення області (району, міста), закрийте вікна, двері, вентиляційні отвори (люки), віддушини, виконайте герметизацію приміщення.

З метою захисту від дії радіонуклідів необхідно з моменту отримання повідомлення про радіоактивне зараження негайно приступити до проведення йодної профілактики. Для цієї мети на протязі семи днів кожний день приймайте по одній таблетці ( 0,25 г) йодистого калію і давайте дітям до 2-х років 1/4 таблетки, дітям від 2-х до 14 років – половину таблетки. Таблетки необхідно придбати в аптеці або отримати в лікувально-профілактичному закладі в перші години після аварії (катастрофи). Можна використати йодистий калій із аптечки індивідуальної АІ-2. Йодну настойку можна приготувати самому: три-п’ять крапель розчину йоду на стакан води, дітям до двох років – одну-дві краплі.

Якщо за умовами радіаційної обстановки подальше перебування людей в даному будинку (вулиці) небезпечно, тоді проводиться евакуація населення. Слідкуйте за повідомленнями управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення  області (відділу з НС та ЦЗН міста обласного підпорядкування або району). Уточніть час початку евакуації, місце подання автотранспорту. Залишаючи квартиру (будинок), виключіть джерела електроенергії, візьміть з собою документи, гроші, необхідні речі, надіньте протигаз (респіратор або змочену ватяну марлеву пов’язку), накидку або плащ, резинові чоботи. Не забудьте попередити сусідів про початок евакуації.

Після прибуття до нового місця проживання, необхідно провести дезактивацію засобів захисту органів дихання, одягу, взуття і санітарну обробку покровів шкіри на обладнаному санітарному обмивочному пункті (СОП), або самостійно. Самостійна обробка заключається в видаленні радіоактивних речовин з відкритих часток шкіряних покривів тіла, одягу, взуття і засобів захисту. Послідовність дії така: зняти накидку (плащ, пальто і т.д.) і, ставши спиною проти вітру, витрусити її. Після того повісити одяг на перекладину (мотузку) і віником (щіткою) змести з неї радіоактивний пил.

Після цього потрібно почистити взуття щіткою або будь-яким  підручним засобом і вимити водою. Після цього обробити відкриті частини шкіри водою, або розчином із індивідуального протихімічного пакета (ІПП-8). Для обробки шкіри можна використовувати сухі тампони, рушник і т.д.

В подальшому проводиться повна санітарна обробка на помийних пунктах (бані, пральні і т.д.) з заміною одягу.

Перед початком проведення санітарної обробки і після неї необхідно пройти дозиметричний контроль.

Дії населення у надзвичайних ситуаціях

Дія населення при проживанні на місцевості з підвищеним радіаційним фоном

При аваріях (катастрофах) на радіаційно небезпечних об’єктах частина території області може опинитися в умовах підвищеного радіаційного зараження.

В цій обстановці треба суворо дотримуватися заходів радіаційної безпеки і санітарної гігієни.

Головну небезпеку для людей на такій території, забрудненій радіоактивними речовинами, становить внутрішнє опромінювання внаслідок потрапляння радіоактивних речовин всередину організму з повітрям, що вдихається та при прийомі харчів і води.

Ось чому необхідно захистити органи дихання від радіоактивних речовин, підготувати своє житло, дотримуватися правил поведінки на зараженій території.

Захист органів дихання і покровів шкіри

Для захисту органів дихання використовуйте респіратор типу “Лепесток”, респіратори Р-2, У-2К (для дорослого населення), ватно-марлеві пов’язки, маски від пилу ПТМ-1 із тканини, а також цивільні протигази.

Запам’ятайте! Засоби захисту органів дихання необхідно обов’язково використовувати при випаданні радіоактивних речовин на території, де знаходиться ваше житло, при всіх видах пилоутворення у зонах радіаційного зараження (сильний вітер, проїзд транспорту, особливо по грунтовим дорогам, при проведенні робіт на місцевості і т.д.).

Засоби індивідуального захисту можна не використовувати при находженні в житлових і адміністративних будинках, в тиху безвітряну погоду і після дощу.

Для уникнення ураження шкіряних покровів необхідно використовувати плащі з капюшонами, накидки із щільної тканини, або поліетиленової плівки, комбінезони, гумове взуття, рукавиці, а при наявності і захисний спеціальний одяг.  

Захист житла, джерел води і продуктів харчування

Всі вікна в домі закрийте плівкою, вхідні двері обладнайте м’якими шторами. Закрийте димоходи, вентиляційні віддушини (отвори, люки). Килимові доріжки і килими зверніть. М’які меблі накрийте чохлами, столи накрийте плівкою або клейонкою. Перед вхідними дверима поставте ємність з водою і поруч розстеліть килимчик.

Водорозбірні колонки обладнайте наметами і відмістками. Продукти зберігайте в скляній тарі, або поліетиленових пакетах, в холодильниках.

Дотримання правил радіаційної безпеки і особистої гігієни

Для попередження або послаблення дії на організм радіоактивних речовин та можливого уникнення захворювання променевою хворобою:

  • максимально обмежте перебування на відкритій території, при виході з приміщення використовуйте засоби індивідуального захисту (респіратор, пов’язку, плащ, гумові чоботи);
  • при знаходженні на відкритій території не роздягайтесь, не сідайте на землю, не паліть;
  • перед входом в приміщення взуття вимийте водою або витріть мокрою ганчіркою, верхній одяг витрусіть і почистіть вологою щіткою;
  • у всіх приміщеннях, що призначені для перебування людей, кожний день робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів;
  • суворо дотримуйтесь правил особистої гігієни;
  • приймайте харчі тільки в закритих приміщеннях, ретельно мийте руки з милом перед їжею;
  • воду вживайте тільки з перевірених джерел;
  • сільськогосподарські продукти з індивідуальних господарств, особливо молоко, зелень, овочі і фрукти вживайте в їжу тільки за рекомендаціями органів охорони здоров’я;
  • виключіть купання в відкритих водоймах до перевірки ступеня їх радіоактивного забруднення;
  • не збирайте в лісі ягоди, гриби і квіти.
Пам'ятка при виникненні радіаційної небезпеки

Tags: новини, урок безпеки