101 Володимирець

  • Головна
  • Новини
  • Рятувальники закликають громадян відмовитись від спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків!

Рятувальники закликають громадян відмовитись від спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків!

     Із встановленням сухої погоди пожежно-рятувальні підрозділи все частіше залучаються до ліквідації пожеж в екосистемах: унаслідок необережного поводження з вогнем, звичайної необачності. Горить суха рослинність та її залишки на відкритих територіях.
     Вогнем знищується не лише сухостій, але й насіння і коріння живих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів. Руйнується гумус, гинуть ґрунтоутворювальні організми та бактерії, які відіграють важливу роль у мікробіологічних процесах і допомагають рослинам засвоювати корисні речовини. Це призводить до погіршення якості ґрунтів і, як наслідок, до зниження урожайності.

Фото з місця пожежі на Чернігівщині (фото використані з сайту www.cn.mns.gov.ua)     Невинні на перший погляд спалювання можуть призвести до масштабних пожеж, загрожувати знищенням житлових будівель та життю людей. Вогняна стихія поглинає на своєму шляху все живе. Гинуть рослини, комахи, молодняк звірів та птахів. Регулярні підпали зменшують біорізноманітність та порушують природну рівновагу. Знищується унікальна заповідна рослинність.
     Під час горіння листя та інших рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань. Часто до вогню потрапляє різне сміття, що істотно підсилює рівень забруднення повітря і збільшує шкоду для здоров’я.
    У Володимирецькому районі в березні місяці через випалювання сухої рослинності та сміття сталося 9 пожеж у житловому секторі, внаслідок яких знищено чи пошкоджено 2 житлових будинки, 8 господарських та допоміжних будівлі, близько 7 тон грубих кормів. Прямі збитки склали близько 90 тис.грн., побічні – понад 180 тис.грн. В усіх випадках пожежі виникали в одному господарстві. Проте, як показує практика, випалювання сухої трави може загрожувати навіть знищенням невеликого села.
Фото з місця пожежі на Чернігівщині (фото використані з сайту www.cn.mns.gov.ua)Фото з місця пожежі на Чернігівщині (фото використані з сайту www.cn.mns.gov.ua)     Зокрема 28 березня в селі на Чернігівщині внаслідок загоряння на луку сухої трави вогонь перекинувся на село. Вогнеборці намагалися загасити пожежу протягом п'яти годин і врятували п'ять жилих і 15 нежилих подвір'їв та завадили полум'ю охопити весь населений пункт. Втім, згоріли 13 нежилих будинків і 10 господарчих споруд різного призначення. В Головному управління ДСНС у Чернігівській області наголошують, що гасіння ускладнював сильний вітер та зарості сухостою, які заполонили всі нежилі подвір'я. Причиною займання стало необережне поводження з вогнем при спалюванні сухої трави. Винна особа встановлюється.


    Пам’ятайте, за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.
      Відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища, або з порушенням умов даного дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
     Відповідно до ст. 245 Кримінального кодексу України знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки – караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.


     Рятувальники закликають громадян відмовитись від спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків! Адже кожен підпал не лише завдає суттєвої шкоди довкіллю, знищуючи живу природу, а й призводить до інших негативних наслідків, несучи загрозу життю та здоров’ю людей.

 

А. Муравинець                                   Начальник Володимирецького РС ГУ ДСНС України у Рівненській області