101 Володимирець

 • Головна
 • Новини
 • У Володимирецькому районі знову зафіксовано випадок сказу

У Володимирецькому районі знову зафіксовано випадок сказу

07.07.2016 року в службу держветмедицини Володимирецького району надійшло повідомлення  про виявлену живу лисицю на території ферми ФГ «Надія» Старо-Рафалівської сільської ради. Спеціалісти ветмедицини виїхавши на місце події, виявили вже мертву лисицю в лісі, куди її відніс працівник ферми. Спеціалістами було відібрано патматеріал від трупа лисиці та направили в Рівненську регіональну державну лабораторію ветеринарної медицини для дослідження. Там було підтверджено захворювання лисиці на сказ.

lysaТруп лисиці спалено. Попередньо в контакті з хворою твариною людей та тварин не було. Для локалізації і ліквідації осередку інфекції задіяні спеціалісти державної ветеринарної медицини району та управління Держпродспоживслужби в Володимирецькому районі. Проводиться вивчення можливих контактів хворої лисиці з людьми та тваринами. Складений план заходів по локалізації і ліквідації захворювання. Розглядається птання про відкриття неблагополучного пункту та введення карантинних обмежень по сказу.


 Сказ - це інфекційне захворювання, яке проходить з ураженням центральної нервової системи і неминуче закінчується смертю. 

 • Збудник захворювання – вірус, який довго зберігається в холодну пору року в неприбраних трупах тварин. Тож усі скажені тварини підлягають знищенню, а їх трупи мають бути закопані не менш як на 2 метри в глибину, оскільки вірус не гине при гнитті.

  На сказ хворіють всі теплокровні тварини, переважно м'ясоїдні (дикі та свійські). Свійські тварини та люди заражаються на сказ від диких м'ясоїдних тварин: лисиць, борсуків, єнотів, куниць, тхорів, ласок, вовків, бобрів. Небезпечні й укуси кажанів.

  Виділення вірусу зі слиною починається у тварини за кілька днів до розвитку клінічних ознак хвороби і триває протягом усього періоду захворювання. Хворі на сказ тварини втрачають почуття страху та забігають в населені пункти.

 • На початковій стадії (1-2 доби) у тварин змінюється поведінка, з'являється тривога, занепокоєність, лякливість. З часом переходить в збудження, агресію, бажання кусати все, що трапляється на шляху, ковтати неїстівні предмети. Через 4-5 діб з'являються паралічі, хитка хода, слинотеча, звисають вуха та хвіст, голос стає хрипким або беззвучним. Тварина вмирає не пізніше 7 доби від появи клінічних ознак захворювання. Хвороба може протікати в так званій «тихій» формі, коли стадія збудження відсутня, а хвороба стає помітною лише при появі паралічів.

  Зараження людини відбувається при укусах, подряпинах і попаданні слини хворої тварини на шкіру та слизові оболонки. Це може відбутися при знятті шкіри з вбитої тварини, при доторканні до предметів, забруднених слиною хворої тварини. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці – 41,4 %) чи домашніх тварин (коти –  21,8 %, собаки – 15,3 %), а також сільськогосподарських тварин (20,2 %).

 • Найчастіше люди заражаються при порушенні норм поведінки з тваринами, коли тварину дратували, намагались її насильно впіймати, віднімали у неї їжу, надавали допомогу при наявності характерних ознак для сказу. Щоб не заразитися, слід утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами; повідомляти фахівців ветеринарної медицини про хворих тварин, або знайдені трупи лисиць; не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря; не знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні. В разі укусу домашньою твариною слід з'ясувати ім'я господаря та адресу. Це допоможе уникнути щеплень проти сказу, а за твариною можна встановити ветеринарний нагляд; рани від укусів, подряпини, місця ослинення потрібно негайно та ретельно промити під проточною водою з господарським милом, обробити краї пошкодження йодом, накласти пов'язку. Не слід зупиняти кровотечу. В цей же день слід звернутися до спеціалістів травматологічного пункту; варто обов’язково щорічно доставляти на щеплення проти сказу домашніх, мисливських та сторожових собак.

  Щорічно у Володимирецькому районі реєструється понад 100 осіб, котрі звернулись у медичні заклади з приводу укусів тваринами, з яких 60% отримують направлення з підозрою інфікування сказом.

  Головним заходом боротьби проти сказу є профілактика (знищення хворих на сказ тварин та профілактичне щеплення).

  Рекомендуємо не залишати без уваги випадки покусу, подряпини та ослинення людей чи тварин хижаками. Звертайте увагу на поведінку тварин, особливо нещеплених проти сказу. Враховуючи те, що це хвороба невиліковна, при найменшій підозрі слід повідомляти органи ветмедицини та санітарно-епідеміологічну службу. Обов’язково слід звернутися за кваліфікованою медичною допомогою у лікувальні заклади. Тільки вчасно, кваліфіковано проведена первинна хірургічна обробка ран та вакцинація проти сказу може вберегти потерпілих людей від смертельних наслідків.

  Власникам необхідно ізолювати підозрювану на сказ тварину. А щеплення домашніх улюбленців може убезпечити їх від страшної хвороби.

  Jak vberegtys vid skazu

  Начальник Володимирецького РС ГУ ДСНС України у Рівненській області

  А. Муравинець