101 Володимирець

Рятувальна міфологія

Рятувальники потрібні, тільки коли трапляється нещастя. Надзвичайна подія! І машина з сиреною несеться через усе місто. Відважні рятувальники боряться з вогнем, стихією, іншими негараздами, нерідко ціною свого життя. Це потрібна і справді чоловіча професія, яка, нажаль, не завжди цінується. А виною тому, в тому числі є і ці міфи про неї.

Міф №1 "Рятувальники сплять на роботі"

pojejnyj spytУ цього міфу багато різних варіантів - «спить, як пожежний», «пожежні проспали» і так далі. Актуальною така думка була, коли пожежні служили по 25 років, а жили вони прямо там же, де і працювали - в пожежних частинах. Там вони і їли, і спали, виховували своїх дітей і вели господарство. Тоді пожежна служба була ще важчою, ніж сьогодні - працювали в одну зміну. Підйом був о 5 ранку, а робочий день тривав по 15-16 годин. Вранці пожежні читали молитву, потім чистили коней і прибирали двір. А в перервах між виїздами на роботу вони відпочивали, перебуваючи, по суті, у себе вдома. Тоді то люди і бачили заспаних втомлених пожежних, що стало основою для міфу.
Зараз служба рятувальників починається приблизно з восьмої і триває цілу добу. Після цього цілих три доби люди відпочивають. У розпорядку дня дійсно значиться сон. Але якщо приходить виклик на пожежу, то ні про який відпочинок годі й казати. Кожного дня на номер «101» приходять десятки повідомлень про різні надзвичайні події, а інколи і просто хтось пустує. Кожен день рятувальники навчаються і тренуються, їм доводиться виїжджати на горіння трави, сміття, лісу, навіть на підгорілі на плиті продукти, та й просто хибні виклики. Так що говорити, що пожежні сплять на роботі, вже давно не приходиться.

 

Міф №2 "Рятувальники приїжджають без води"

bez vodyТак нерідко кажуть незадоволені швидкістю роботи рятувальників спостерігачі. Насправді цей міф цілком можна аргументовано спростувати. Для гасіння пожеж зазвичай використовують автоцистерни на основі ЗІЛ-130. Обсяг такої ємності становить 2350 літрів. Якщо на пожежі буде працювати хоча б один ствол, при цьому не найпотужніший, то вся вода з цистерни піде приблизно за 10 хвилин. Якщо ж стволів буде два, або один потужний, то привезеної води вистачить взагалі на 5-6 хвилин гасіння пожежі. Тому, як тільки закінчується привезений запас води, автоцистерна повинна встати на вододжерело. В містах, де в оперативному розрахунку знаходиться дві автоцистерни, щоб не спостерігалося перерв і затримок, перша прибула машина витрачає запас води на гасіння вогню, а друга, нехай навіть і з повною цистерною, відразу ж стає на джерело для забезпечення безперебійної подачі. Саме тому людям і здається, що машина приїхала без води, відразу ж поїхав на заправку. Але так думають ті, хто просто не заглиблюється в організацію роботи рятувальників. Заяви ж про те, що пожежні їдуть на виклик без води не тільки ображають представників почесної професії, а й просто дискредитують їх.

 

Міф №3 "Рятувальники довго їхали на пожежу"

dovgo idutПевні проблеми у відношеннях до безпеки призвели до того, що радіус виїзду пожежних підрозділів на пожежі та надзвичайні ситуації в декілька разів перевищує нормований. У відповідності до ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень» радіус виїзду пожежних депо слід приймати не більше 3 км. по дорогах загального користування. В житті все набагато складніше. Дуже швидкий «Збір та виїзд по тривозі», а далі рух ВАНТАЖНОГО авто, з врахуванням дорожнього трафіку, стану дорожнього покриття. Нажаль фізику не надуриш.

 

Міф №4 "Коли пожежна машина їде на роботу, то у неї з дірявої цистерни може витікати вода"

voda z mashynyНасправді в цистерні є контрольна труба рівня води. Вона знаходиться всередині ємності та необхідна для випуску повітря при заправці цистерни від звичайної водопровідної мережі. Як тільки цистерна наповнюється, з контрольної труби виливається вода. Тим самим стає зрозуміло, що цистерна повна. Так що якщо у пожежної машини під час руху вихлюпується вода, це говорить не про діряві цистерни, а про її стовідсотковому заповнення водою.

 

Міф №5 "Рятувальники акуратно розкриють закриті двері"

dveriЧасто люди просять не шкодити їхні двері що заклинили. Але ж служба порятнку потрібна перш за все для гасіння пожеж і проведення аварійно-рятувальних робіт. Коли мова іде про людські життя, забезпечення збереження дверей - не є пріоритетною справою. Та й устаткування для безруйнівного відчинення замків у рятувальників немає. Так що, під час ліквідації надзвичайної ситуації, щоб не гаяти час, двері або розкривають кувалдою або ж випилюють «болгаркою». Тому краще заздалегідь замислитися: «де ключі» і як відчинити ваші «фортифікаційні» двері?

 

Міф №6 "Рятувальники повинні витягнути застряглий в багнюці автомобіль"

v bagnuciПожежна техніка передбачена для гасіння вогню. Автомобілі створені спеціально для перевезення води та спеціального обладнання. Їх зчеплення та інші конструктивні елементи не розраховувалися на буксирування іншої техніки. Тому допомога невдалим автомобілістам зазвичай призведе до поламок спецавто.

 

Міф №7 "Пожежні можуть викачати воду з залитого підвалу"

pidvalНа більшості пожежних машинах встановлено насос ПН-40У. Його пріоритетним завданням є випуск води. Для цього всередині насоса використовується крильчатка, а сам він має равликовий алюмінієвий корпус. На відміну від автомобілів саночистки з вакуумним принципом забирання, брудна вода і дрібне каміння швидко зношують крильчатку. В результаті одна відкачка льоху може привести до досить дорогого ремонту насоса і виходу з ладу всього пожежного авто.

 

P.s. Наше бажання вам допомагати безмежне. Ми намагаємося робити свою роботу бездоганно, але стан техніки, техзабезпечення, стан доріг, обмеження в законодавчій базі та ще багато чинників впливають на нашу роботу.


Спасибі за статтю "Рятувальникам Каховщини"