101 Володимирець

Обережно! Блискавка! Що про неї потрібно знати?

Ураження блискавкою досить не часте явище. Воно складає десятимільйонну долю ризику. Але саме в весняні та літні місяці блискавка може становити небезпеку для людини, її майна. Від ударів блискавки гинуть люди, виникають пожежі, стаються інші нещастя. Минулого 2015 року на Володимиреччині було зареєстровано 5 пожеж від розряду блискавки, внаслідок яких було знищено, або пошкоджено п’ять будівель, в тому числі один житловий будинок. Збитки склали орієнтовно 140 тис. грн.

Цього року сезон блискавок вже розпочався. В найближчі тижні синоптики прогнозують на деяких територіях, в тому числі і у Володимирецькому районі дощі з грозами, які будуть супроводжуватися блискавками. Тому саме зараз слід нагадати громадянам, як не стати черговою жертвою блискавки.

blyskavka

Якщо ви знаходитися в приміщенні: негайно зачиніть усі двері, кватирки, вікна і відійдіть подалі від них, також тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, взагалі будь-якого металевого начиння; не користуйтеся водогоном, у жодному разі не слід митися у ваннах; утримайтеся дзвонити по телефону, при великій потребі робіть це швидко одразу ж опісля чергового грозового розряду.

Захиститися від блискавок майже неможливо, але знизити ймовірність ураження все-таки можна. Найнебезпечніше під час грози у сільській місцевості - 90% усіх нещасних випадків. Дуже часто жертвами блискавки стають предмети, що стоять окремо (дерево, будівля, копиця сіна). Тому перше правило: ніколи не ховайтесь від блискавки під самотніми деревами, високими металевими конструкціями. Під час грози заборонено ховатися під скелями та стінами, зупинятися на узліссі, біля водойм, бігати і метушитися, пересуватися щільною групою, перебувати біля багаття, зберігати металеві предмети при собі, використовувати електроприлади в будинку, користуватися мобільним телефоном. Пам’ятайте, що блискавка ніколи не вціляє в кущі - краще сховайтеся під ними. Другі за небезпекою - вода і береги водойм. Щоб не стати мішенню блискавки, не можна перебувати у воді під час грози, перебувати на відкритому березі водойми.

Перебуваючи під час грози на відкритому місці, варто присісти навпочіпки, ноги разом, голова до колін. Це найбезпечніше положення тіла. Не рекомендується тримати при собі під час грози великі металеві предмети, наприклад, косу або пилку. Бажано під час грози загасити багаття, закрити засувку в печі: вогонь створює сильний тепловий потік, який притягає електричний заряд.

Перша допомога при уражені блискавкою: якщо поруч з вами виявилася людина, уражена або контужена блискавкою, не бійтеся торкатися до неї - заряду в тілі потерпілого не залишається. Треба пам’ятати, що не всяке ураження блискавкою смертельне! Людину можна врятувати, якщо вчасно надати першу допомогу. Основна причина смерті при ударі блискавкою - порушення діяльності серця і легенів. Тому постраждалому варто робити штучне дихання і масаж серця, не зупиняючись більш ніж на хвилину. Подекуди існує теорія, що ураженій блискавкою людині можна допомогти, закопавши її тіло в землю. Цим можна тільки нашкодити, тому що потерпілий у такому стані особливо має потребу в посиленому припливі повітря до тіла.

Дотримуйтеся цих простих, посильних для кожної людини, незалежно від віку, правил поведінки. Якщо людина не розгубиться і згадає ці поради, її біда обмине.

Цікаві факти про блискавку

  • Середньостатистична гроза рухається зі швидкістю 40 км на годину.
  • Спалах блискавки товщиною усього в кілька сантиметрів має енергію, достатню, щоб запалити 1 000 000 електричних лампочок по 100 Ват.
  • Щосекунди в усьому світі проходять 2 000 гроз, і відбувається близько 100 ударів блискавок.
  • Вдаряючи в піщаний грунт, блискавка сприяє утворенню скла. Після грози в піску можна знайти смужки скла.
  • Дуже часто блискавка кілька разів поспіль вдаряє в одне місце: як і будь-який електричний розряд, вона спрямовується по шляху найменшого опору.
  • Енергія грозової хмари розміром (10х10) км. і висотою (завтовшки) 5 км. приблизно дорівнює енергії атомної бомби, скинутої на Хіросіму.
  • Температура блискавки може досягати більше ніж 27 000 градусів за Цельсієм. Це майже в п’ять разів гарячіше ніж поверхня Сонця. 

Начальник РС ГУ ДСНС України у Рівненській області 

Андрій Муравинець