101 Володимирець

  • Головна
  • Новини
  • На Володимиреччині намагаються вберегти торфовища від загорянь

На Володимиреччині намагаються вберегти торфовища від загорянь

       Протягом 2015 року на території Рівненської області спостерігалося значне зростання кількості пожеж лісових масивів, торфовищ та сухої трави (понад 70 випадків загорянь лісових масивів на площі понад 150 га, понад 40 пожеж на торфовищах  площею біля 100 га,біля 220 пожеж на відкритій місцевості (загоряння сухої трави) на площі понад 215 га, а також 52 пожежі будівель та споруд від сухої трави, в результаті яких 2 особи загинуло), що, у свою чергу, призвело до значних матеріальних збитків, завдало значної шкоди навколишньому природному середовищу та здоров’ю мешканців краю. 

Будівництво земляної перемички на магістральному каналіОсновною причиною виникнення пожеж у природних екосистемах є людський фактор: недотримання правил пожежної безпеки, та необережне поводження з вогнем (самовільне випалювання сухої трави, післяжнивних залишків, тощо).

2015 рік дійсно виявився одним із найскладніших у сенсі пожежної безпеки впродовж останніх років на території області. Це було зумовлено встановленням довготривалої спекотної та сухої погоди, відсутністю випадання опадів впродовж тривалого часу.

2016 рік не обіцяє бути легшим. На підставі довготривалих прогнозів Укргідрометцентру, в цьому році очікується висока та надзвичайно висока пожежна небезпека, тобто тенденція до зростання пожеж в природних екосистемах лише збільшується. Отож, потрібно мобілізувати всі сили та засоби, оскільки вчасне попередження та вжиття відповідних заходів зменшить ризик виникнення пожеж та надзвичайних ситуацій в екосистемах нашого краю.

У зв’язку з цим робота щодо підготовки до весняно-літнього пожежнонебезпечного періоду 2016 року у Володимирецькогому була розпочата заздалегідь. Дані питання неодноразово піднімалися працівниками районного сектору ГУ ДСНС на зборах сільських голів, Колегіях, комісіях ТЕБ та НС та ін., де визначалися проблемні питання по підготовці до пожеж в природних екосистемах у 2016 році, їх запобігання та ліквідація вже на ранніх стадіях.

Затоплення окремих територій торфовищ, де в минулі роки фіксувалися торф’яні пожежіЦе перш за все стосується інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення, яке нібито й знає про небезпеку, проте чомусь вперто нехтує застереженнями та правилами пожежної безпеки й продовжує випалювати на своїх присадибних ділянках та полях минулорічні рослинні залишки, сухе листя, траву тощо, чим власне і провокує масштабні пожежі в екосистемах, в тому числі і торф’яних пожеж.

Крім того в пожежонебезпечний період вирішено проводити патрулювання та рейдові перевірки найбільш небезпечних у пожежному відношенні лісових масивів та лісопаркових зон, а також введення тимчасового обмеження у період надзвичайно високого класу пожежної небезпеки доступу населення у лісові масиви, а також в’їзду до них транспортних засобів. Вже зараз запроваджено постійний моніторинг ситуації на тоф’яних полях на наявність загорянь, з метою оперативного реагування та ліквідації таких пожеж на ранніх стадіях.

Активна та масштабна робота проводиться, як у Володимирецькому районі, так і загалом по області по впровадженню інженерно-технічних заходів для утримання торфовищ у зволоженому стані. Напередодні працівниками ДСНС, Володимирецьким управлінням водного господарства та головами сільських Рад було проведено обстеження торф’яних полів, де можливе виникнення осередків торф’яних пожеж, а також з метою підняття рівнів води у міжгосподарських та внутрішньогосподарських меліоративних каналах визначено місця облаштування штучних підпірних споруд (загат). Робота по їх створенню вже розпочата. Вона проводиться з метою затоплення окремих територій торфовищ, де в минулі роки фіксувалися торф’яні пожежі, а також затримка на максимально тривалий час рівнів води в меліоративних каналах біля полів, де можливе виникнення нових осередків торф’яних пожеж, адже як показує практика, в посушливий період за відсутності опадів впродовж тривалого часу меліоративні системи висихають і подати воду для гасіння торф’яної пожежі неможливо. Відтак доставляти воду до осередків загорянь доводиться шляхом її підвозу, що для гасіння таких типів пожеж майже неефективно, особливо, коли торф горить на значній території.

Володимирецький районний сектор Головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій в області наголошує головам сільських Рад про значні повноваження та завдання у забезпеченні цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, спрямованих на захист населення та територій, які визначені та надані органам місцевої виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відповідно до вимог ст. 19, глави 4, Розділу III Кодексу цивільного захисту України (Закон України від 02.10.2012 №5403 – VI). З метою запобігання виникненню пожеж та забезпечення їх ефективного гасіння на ранній стадії головам сільських Рад необхідно організувати відповідну профілактичну роботу з населенням з попередження виникнення пожеж та загорянь, забезпечити постійний моніторинг ситуації на підвідомчій території, створити необхідну кількість матеріального резерву для негайного реагування та ліквідацію, у разі виявлення, осередків загорянь на початкових стадіях.

Перекрив шлюзу на меліоративному каналіПогодьтеся, адже легше, відразу виявивши, ліквідувати незначне загоряння сухої трави, чи кількох квадратних метрів торфу, ніж довгі місяці дихати димом від торф’яної чи лісової пожежі, як це показав минулорічний досвід. Чомусь ніхто не звертає уваги на незначний вогник в полі, чи дим від тління торфу, а б’є на сполох лише тоді коли вогонь набирає сили і по сухій траві наближається до господарства, чи перекидається на будівлі та споруди, або дим оповиває весь населений пункт. Тоді ціною такої байдужості може стати знищене роками нажите майно, значні матеріальні збитки, велика шкода навколишньому природному середовищу та здоров’ю мешканців краю. А всього цього можна дуже просто уникнути, якщо проявити відповідальність та не випалювати суху траву, листя, минулорічних рослинних залишків, побутового сміття, не розводити та не залишати без нагляду вогнища, відпочиваючи на природі. А виявивши незначне загоряння в полі, лісі, чи на торфовищі спробуйте самостійно його загасити, а якщо це неможливо сповістіть про пожежу органи місцевого самоврядування, лісову охорону, чи пожежно-рятувальну службу.

Ми розуміємо, що домогтися істотного зменшення подібних випадків пожеж можливо тільки завдяки об’єднанню зусиль всіх органів місцевого самоврядування, екологів, працівників лісового господарства, відомчих служб області та простих громадян.

Шановні громадяни! Пам’ятайте: Тільки неухильне дотримання вимог пожежної безпеки в лісах, на луках, у полях, зонах відпочинку допоможе не допустити виникнення пожеж.

Бережіть природу рідного краю для майбутніх поколінь.


 Начальник Володимирецького РС ГУ ДСНС України у Рівненській області

А.Муравинець